Rugsėjo 23-oji diena yra glaudžiai susijusi su Žaslių miestelio istorija, todėl Kaišiadorių r. Žaslių pagrindinės mokyklos PUG ugdytiniai ir 1–4 klasių mokiniai aktyviai dalyvavo integruoto ugdymo dienoje „Atmintis gyva, nes liudija“. Diena prasidėjo mokyklos aktų salėje, kur mokytojos L. Dekienė papasakojo žydų tautos istoriją, jų atsiradimą Lietuvoje ir Žasliuose, o mokytoja O. Juzukonienė trumpai papasakojo apie žydų papročius, judaizmo simbolius. Kartu su mokytoju S. Chveduk mokiniai įvairiomis kalbomis dainavo dainą Shalom Aleichem ir šoko tradicinius žydų šokius. Ekskursijos po miestelį metu mokiniai išmoko atskirti kuriame name gyveno žydai, o kuriame lietuviai, sužinojo kodėl Žaslių bažnyčia pastatyta ne miestelio centre, kieno namai stovi aplink Žaslių aikštę ir kas įkūrė gaisrinę. Būdami jaunaisiais detektyvais mokiniai skaičiavo žingsnius tarp buvusių sinagogų durų, sprendė kokį pelną gavo Sara pardavusi 6 silkes, sužinojo ką simbolizuoja Dovydo žvaigždė, kokia pasaulinio garso žvaigždė kilusi iš Žaslių. Makabiadoje, kurią surengė mokytojos A. Mikulienė ir R. Aleksėjūnienė teko mokiniams pademonstruoti ne tik fizinį pajėgumą, bet ir bendruomeniškumą, vienas kito palaikymą. Diena baigėsi aplankant Žaslių žydų kapines, pagerbiant šių žmonių atminimą tylos minute ir padedant akmenėlį ant kapo. O kad grįžti į mokyklą nepritrūktų jėgų – visi ragavo beigelių.
    Integruoto ugdymo dienų metu mokiniams vyksta pamokos, tik kitokiu formatu. Lietuvių kalba ir dailė, informacinės technologijos ir matematika, fizinis ugdymas ir pasaulio pažinimas – viskas persipina, susilieja, o mokiniai ugdosi visas savo kompetencijas nejučia, tarsi žaisdami.
Odilija Juzukonienė.